can someone please solve Q2 real fast.Thank you A 10.0 g marble sides to the lef
ID: 1617165 • Letter: C
Question
can someone please solve Q2 real fast.Thank you
Explanation / Answer
in an elestic collision
v1 = (m1-m2)u1+2m2u2/(m1+m2)
v1 = 0.01*0.55+2*0.02*0.25/0.03 = 0.517 m/s
v2 = 2m1u1+(m2-m1)u2/(m1+m2)
v2 = -2*0.01*0.55+0.01*0.25/0.03 = -0.283 m/s
b) change in momentum
p1f-p1i = 0.01(0.517+0.55) =0.0106 kg m/s
p2f-p2i = 0.02(-0.283-0.25) = -0.0106 kg m/s
c) k1f-k1i = -0.000176 J
k2f-k2i = 0.000176 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.