A water molecule is sometimes modeled as an oxygen connected by \"springs\" to t
ID: 1616558 • Letter: A
Question
A water molecule is sometimes modeled as an oxygen connected by "springs" to two hydrogen atoms. Suppose that one of the H atoms in a water molecule vibrates with a frequency of 3 GHz (1 GHz = 1 billion Hz). Given that the mass of a hydrogen atom is about 1.67 times 10^-27 kg, a. Estimate the "spring constant" for this system. b. What is the period of the vibration? c. If the amplitude of the vibration is on the order of 1 nm, estimate the energy of the atom's vibrations, remembering that there are two hydrogen atoms and therefore two "springs".Explanation / Answer
a)we know that, the angular frequency in SHM is given by
w = sqrt (k/m)
w^2 = k/m
k = w^2 m
k = (2 pi f)^2 m
k = 4 x 3.14^2 x (3 x 10^9)^2 x 1.67 x 10^-27 = 5.93 x 10^-7 N/m
Hence, k = 5.93 x 10^-7 N/m
b)Period is:
T = 1/f
T = 1/3 x 10^9 = 3.33 x 10^-10 s
Hence, T = 3.33 x 10^-10 s
c)We know that when two springs are in series
1/Keq = 1/k1 + 1/k2 = 2/k
Keq = k/2 = 5.93 x 10^-7/2 = 2.97 x 10^-7 N/m
U = 1/2 k x^2
U = 0.5 x 2.97 x 10^-7 x (10^-9)^2 = 1.485 x 10^-25 J
Hence, U = 1.485 x 10^-25 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.