You are assigned the design of a cylindrical, pressurized water tank for a futur
ID: 1616539 • Letter: Y
Question
You are assigned the design of a cylindrical, pressurized water tank for a future colony on Mars, where the acceleration due to gravity is 3.71 meters per second per second. The pressure at the surface of the water will be 150 kPa , and the depth of the water will be 14.5 m . The pressure of the air in the building outside the tank will be 93.0 kPa .
Find the net downward force on the tank's flat bottom, of area 2.30 m2 , exerted by the water and air inside the tank and the air outside the tank.
Explanation / Answer
net pressure p = (150 - 93.0)kPa + 1000kg/m³ * 3.71m/s² * 14.5m
p = 110.1 kPa
net F = net p * A
net F = 110.1kPa * 2.30m² = 2.53e5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.