Sapling Learning that is perpendicular of 2.19 cm and negligible resistance s im
ID: 1615747 • Letter: S
Question
Sapling Learning that is perpendicular of 2.19 cm and negligible resistance s immersed in a field circuit. During a to the plane the to resistor to create a closed zero. Find the time interval of 0.169 s the magnetic field strength decreases uniformly from 0.679 T to energy, in milli that is dissipated in the resistor interval. Number 7.65 x 10 mJ There is additional feedback View this feedback by clicking on the bottom divider the bar again to hide the additional feedback. Previous Try Agan Expla lationExplanation / Answer
According to the given problem,
Let E = the EMF
Let r = the radius = 2.19*10-2 m
Let B = the change in the magnetic field = 0.679 T
Let t = the change in time = 0.169 s
Let N = the number of turns = 121
E = -2r²NB/t
Substituting the values
E = -2*(0.0219)2121*0.679/0.169
E = 1.465V
I = E/R = 1.465/16.9 = 0.0866 A
Energy = I2R*t = 0.08662*16.9*0.169 = 21.46 mJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.