Secure I https//session.masteringphysics.co D-73628964&offset; next Physics 2350
ID: 1614310 • Letter: S
Question
Secure I https//session.masteringphysics.co D-73628964&offset; next Physics 2350 Winter 2017 Thermodynamics ich 13-15) tem 7 Item 7 Part A A cube of ice is taken from the freezer at -6.5 Cand placed What was the mass of the ice cube? in a 95-g aluminum calorimeter filled with 330 g of water at Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. room temperature of 20.0 C The final situation is observed to be all water at 17.0 C The specific heat of ice is 2100 J/kg C, the specific heat of aluminum is 900 J/kg. C the specific heat of water is is m Value Units Submit My AnswersExplanation / Answer
energy released by aluminium = m c delta T
Q1 = 95 x 0.900 x (20 - 17) = 256.5 J
energy released by water, Q2 = 330 x 4.186 x (20-17) = 4144.14 J
energy absorbed by ice cube = (m x 2.1 x 6.5) + (m x 333) + (m x 4.186 x 17)
= 417.812m
Asuming no heat loss then
total energy released= total energy absorbed
256.5 + 4144.14 = 417.812m
m = 10.5 grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.