A conducting bar of length l moves to the right on two frictionless rails as sho
ID: 1614265 • Letter: A
Question
A conducting bar of length l moves to the right on two frictionless rails as shown in the figure below. A uniform magnetic field directed into the page has a magnitude of 0.320 T. Assume R = 8.80 Ohm and l = 0.340 m. (a) At what constant speed should the bar move to produce an 8.30-mA current in the resistor? m/s (b) What is the direction of the induced current? clockwise counterclockwise into the page out of the page (c) At what rate is energy delivered to the resistor? mW (d) Explain the origin of the energy being delivered to the resistor.Explanation / Answer
induced emf e = l v B
l is length = 0.34 m
v is speed = ?
B is magnetic field = 0.32 T
induced current I = emf/R = l v B/R = 8.3 *10^-3
R is Resistance
so
0.34 *v * 0.32/8.8 = 8.3*10^-3
v = 0.671 m/s
------------------------------
b.
from Lenz law
indcued emf and Current opposes the actual direction of motion of the conductire
so here this is
COUNTER CLOCK WISE direction
-----------------------------------
c. POWer P = i^2 R
P = 8.3 *10^-3 * 8.3 *10^-3 * 8.8
P = 0.606 mW
-----------------------------
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.