Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the test you can use the acceleration due to gravity on the surface of the E

ID: 1613530 • Letter: F

Question

For the test you can use the acceleration due to gravity on the surface of the Earth has a magnitude of g = 9.8 m/s^2, the gravitational constant is G = 6.67 times 10^-11 in the proper units, and the solution to the equation ax^2 + bx + c = 0 is x = (-b plusminus Squareroot b^2 - 4ac)/(2a). Given the relationship between the angular frequency omega, the spring constant k, and mass m, and that the angular frequency can be expressed in terms of the frequency f (whose units are Hz), which of the following is a correct expression for the units of k? A) Hz middot kg B) Hz^2 middot kg C) Hz middot kg^2 D) Hz^-2 middot kg^-1 Two objects of mass m_1 and m_2 are a distance d apart. If m_1 is ten times as massive as m_2, and m_2 is 2.0 m from the center-of-mass (market c.o.m. in the figure), what is d? A) d = 2.2 m B) d = 2.4 m C) d = 2.6 m D) d = 20 m E) d = 22 m F) d = 24 m

Explanation / Answer

As in the question it is said that m1 is ten times massive. Means for m1 distance to COM is 10 * 2= 20

FOR M2 =2

Therefore d = 22 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote