When X-rays of wavelength 0.212 nm are directed at a crystalline sample, the sma
ID: 1611709 • Letter: W
Question
When X-rays of wavelength 0.212 nm are directed at a crystalline sample, the smallest Bragg angle for a certain family of reflecting planes is found to be 12.5°. Within the sample, the atoms lie on a simple cubic lattice, a 2-dimensional view of which is shown to the right. Assuming that the constructive interference observed is due to the pair of diagonal planes indicated by the two dashed lines, find the distance a between neighboring atoms.
When X-rays of wavelength 0.212 nm are directed at a crystalline sample, the smallest Bragg angle for a certain family of reflecting planes is found to be 12.5. Within the sample, the atoms lie on a simple cubic lattice, a 2-dimensional view of which is shown to the right. Assuming that the constructive interference observed is due to the pair of diagonal planes indicated by the two dashed lines, find the distance a between neighboring atoms. Number nmExplanation / Answer
let,
wavelength of the x-ray,lambda=0.212*10^-9 m
theta,=12.5 degrees
use Bragg equation,
2*d*sin(theta)=m*lambda
2*d*sin(12.5)=1*0.212*10^-9
===> d=48.97*10^-9 m
and
distance between neibouring atoms is a=d/sqrt(2)
a=3.463*!0^-8 m
spacing between the atoms, a=48.97 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.