A fish has been hooked and is pulling on the line. If the pole makes and angle o
ID: 1611105 • Letter: A
Question
A fish has been hooked and is pulling on the line. If the pole makes and angle of 25.0 degrees with the horizontal, the distance between the point where the line is attached to the pole and the anglers hand is L=1.95 m, and the fish pulls on the line such that the tension in the line is T= 118 N at an angle 35.0 degrees below the horizontal, determine the magnitude of the torque exerted by the fish about an axis perpendicular to the page and passing through the angler's hand. The magnitude of the torque is _______N*m
Explanation / Answer
let i and j are unit vectors along +ve x and +ve y axis
torque=cross product of distance vector and force
distance vector is 25 degree above the horizontal.
here distance vector=1.95*(cos(25) i + sin(25) j)
=1.7673 i +0.82411 j
force vector=118*(cos(35) i- sin(35) j)
=96.66 i -67.682 j
torque=cross product of distance vector and force vector
=-199.27245 N.m k
so magnitude of torque is 199.27245 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.