A circular loop of wire with radius 0.0230m and resistance 0.400 A circular loop
ID: 1611098 • Letter: A
Question
A circular loop of wire with radius 0.0230m and resistance 0.400
A circular loop of wire with radius 0.0230 m and resistance 0.400 ohm is in a region of spatially uniform magnetic field, as shown in the following figure(Figure 1). The magnetic field is directed into the plane of the figure. At t = 0, B = 0. The magnetic field then begins increasing, with B(t) = (0.320 T/s^3) t^3 What is the current in the loop (magnitude) at the instant when 1.28 T ? Express your answer with the appropriate units. What is the direction of the current in the loop? clockwise counterclockwiseExplanation / Answer
Emf = d(phi)/dt
i = Emf/R
phi = B*A
i = pi*r^2*dB/(dt*R)
dB/dt = 3*0.32*t^2
time when B = 1.28 T will be
1.28 = 0.32*t^3
t = (1.28/0.32)^(1/3) = 1.587 sec
at this time
dB/dt = 3*0.32*1.587^2 = 2.417 T/sec
i = pi*0.0230^2*2.417/0.4 = 0.01 Amp.
B.
since the magnetic field is into the plane, so direction of current will be clockwise from len'z law.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.