A horizontal vinyl record of mass 0.0920 kg and radius 0.109 m rotates freely ab
ID: 1610641 • Letter: A
Question
A horizontal vinyl record of mass 0.0920 kg and radius 0.109 m rotates freely about a vertical axis through its center with an angular speed of 4.30 rad/s and a rotational inertia of 6.50 x 10-4 kg·m2. Putty of mass 0.0437 kg drops vertically onto the record from above and sticks to the edge of the record.What is the angular speed of the record immediately afterwar A horizontal vinyl record of mass 0.0920 kg and radius 0.109 m rotates freely about a vertical axis through its center with an angular speed of 4.30 rad/s and a rotational inertia of 6.50 x 10-4 kg·m2. Putty of mass 0.0437 kg drops vertically onto the record from above and sticks to the edge of the record.What is the angular speed of the record immediately afterwarExplanation / Answer
here,
radius , r = 0.109 m
initial angular speed , w0 = 4.3 rad/s
rotational inertia , I = 6.5 * 10^-4 kg.m^2
mass of putty , m1 = 0.0437 kg
let the final angular speed be w
using conservation of angular momentum
( I * w0) = ( I + m1 * r^2) * w
6.5 * 10^-4 * 4.3 = ( 6.5 * 10^-4 + 0.0437 * 0.109^2) * w
w = 2.39 rad/s
the final angular speed is 2.39 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.