Pull a rectangular loop through a magnetic field In the figure a rectangular loo
ID: 1610431 • Letter: P
Question
Pull a rectangular loop through a magnetic field
In the figure a rectangular loop of wire L = 15 cm long by h = 6 cm high, with a resistance of R = 0.1 ohms, moves with constant speed v = 6 m/s as shown. The moving loop is partially inside a rectangular region where there is a uniform magnetic field (gray area) and partially in a region where the magnetic field is negligibly small.
In the gray region, the magnetic field points into the page, and its magnitude is B = 1.6 tesla.
(a) Which of the following diagrams correctly shows the charge distribution on the moving loop?
---Select--- A B C D E F G
(e) What is the magnitude of the magnetic force on the loop?
N
Explanation / Answer
part a )
B option
according to lenz law it oppose the change
part b )
counterclock wise (using right hand rule )
index finger into filed direction thumb in motion direction , middle finger will tell current direction
part c )
e = vBL
L = 6 cm = 6 x 10^-2 m
e = 0.576 V
I = e/R = 5.76 A
part e )
F = BIL
F = 0.553 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.