A single frictionless roller-coaster car of mass m = 825 kg tops the first hill
ID: 1610303 • Letter: A
Question
A single frictionless roller-coaster car of mass m = 825 kg tops the first hill with speed v_0 = 16.0 m/s at height 28.0 m. (a) What is the speed of the car at point A? m/s (b) What is the speed of the car at point B? m/s (c) What is the speed of the car at point C? m/s (d) How high will it go on the last hill, which is too high to cross? m (e) If we substitute a second car with twice the mass, what is the speed of this car at point A? m/s What is the speed of this car at point B? m/s What is the speed of this car at point C? m/s How high will it go on the last hill? m.Explanation / Answer
here,
v0 = 16 m/s
h = 28 m
m = 825 kg
a)
let the speed at A be vA
as the height of A is same as initial point
vA = 16 m/s
b)
let the speed at B be vB
using conservation of energy
0.5 * m * (vB^2 - v0^2) = m * g * (h - h/2)
0.5 * ( vB^2 - 16^2) = 9.81 * ( 14)
vB = 23.04 m/s
c)
let the speed at C be vC
using conservation of energy
0.5 * m * (vC^2 - v0^2) = m * g * (h - 0)
0.5 * ( vB^2 - 16^2) = 9.81 * (28)
vC = 28.4 m/s
d)
let the final height be h'
using conservation of energy
m * g * (h' - h) = 0.5 * m * v0^2
9.81 * ( h' - 28) = 0.5 * 16^2
h' = 41.05 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.