2) Spaceman Speff orbits spherical asteroid X with his spaceship. To remain in a
ID: 1609390 • Letter: 2
Question
2) Spaceman Speff orbits spherical asteroid X with his spaceship. To remain in a circular orbit at 356 km from the asteroid's center, he should maintain a speed of 20 m/s.What is the mass of asteroid X? (G = 6.67 × 10-11 N · m2/kg2)
Spaceman Speff orbits spherical asteroid X with his spaceship. To remain in a circular orbit at km from the asteroid's center, he should maintain a speed of m/s.What is the mass of asteroid X? (G = 6.67 × 10-11 N · m2/kg2)
a)0.21 × 1016 kg b)1.1 × 1017 kg c)1.1 × 1014 kg d)0.21 × 1019 kgExplanation / Answer
orbital speed for an asteroid
v = sqrt(GM/r)
M = mass of the asteroid
r = distance of the spaceman from asteroid center = 356 km = 356000 m
given v = 20 m/s
20 = sqrt(6.67*10^-11*M/356000)
M = 0.21*10^19 Kg <<<<----answer
OPTION (d)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.