A cylinder that has a 38.0-cm radius and is 50.0 cm deep is filled with air at 1
ID: 1608763 • Letter: A
Question
A cylinder that has a 38.0-cm radius and is 50.0 cm deep is filled with air at 17.5°C and 1.00 atm shown in figure (a). A 16.0-kg piston is now lowered into the cylinder, compressing the air trapped inside as it takes equilibrium height hi as shown in figure (b). Finally, a 28.5-kg dog stands on the piston, further compressing the air, which remains at 17.5°C as shown in figure (c).
(a) How far down (h) does the piston move when the dog steps onto it?
__________ mm
(b) To what temperature should the gas be warmed to raise the piston and the dog back to hi?
__________ °C
Explanation / Answer
A = area of cross section of cylinder = 3.14(0.38m)2 = 0.453m2
a) Assuming air to be ideal gas we have the formula:
PV = nRT
now, the temperature remains constant, So we have,
P1V1 = P2V2
Where P1 = pressure in the cylinder when there is no piston
P2 = pressure in the cylinder with piston
V1 = initial volume of air in the cylinder when there is no piston
V2 = volume in the cylinder with piston
when piston is lowered, pressure is
P2 = 1atm + Mg/A (M = mass of piston, A area of cylinder/piston)
or P2 = 101000N/m2 + 16kg(9.8m/s2)/[0.453m2] = 101346.13N/m2
P1 = 1atm = 101000N/m2
V1 = Ah (where h = 50cm) = (0.453m2)(0.5m) = 0.2265m3
V2 = Ahi
So using the formula
P1V1 = P2V2, we have
(1atm)Ah = (1atm + Mg/A)(Ahi)
or P1h = P2hi
or hi = P1h/P2 = (101000N/m2)(0.5m)/(101346.13N/m2)
or hi = 0.498m
Now let us suppose after the dog stands on piston
pressure be P3 = P2 + Mdg/A, where Md is mass of the dog
or P3 = 101346.13N/m2 + (28.5kg)(9.8m/s2)/(0.453m2) = 101962.686N/m2
Volume after the dog stands on piston is V3 = A(hi - h)
Using the formula P2V2 = P3V3
we get P2Ahi = P3A(hi - h)
or P2hi = P3(hi - h)
or P2/P3 = 1 - h/hi
or h/hi = 1 - P2/P3 = 1 - (101346.13N/m2)/(101962.686N/m2)
h = 6mm.
So, the piston moves h = 6mm when the dog steps onto it.
b) Here volume changes from V3 = A(hi - h) to V2 = Ahi, pressure remains same as P3, Temperature raised from T3 = 17.50C to T.
using the ideal gas formula we have
V3/T3 = V2/T
A(hi - h)/T3 = Ahi/T
(hi - h)/T3 = hi/T
T = hiT3/(hi - h) = (0.498m)(290.5)/(0.498 - 0.006)
T = 294.04K = 21.040C
So the gas should be warmed to temperature T = 21.040C to raise the piston and the dog back to hi.
This concludes the answers. Check the answer and let me know if it's correct. If you need anymore clarification or correction I will be happy to oblige....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.