A 3500N piano is lifted by three workers at constant speed to an apartment 20m a
ID: 1608732 • Letter: A
Question
A 3500N piano is lifted by three workers at constant speed to an apartment 20m above the street using a pulley system fastened to the roof of a building.Each worker is able to deliver 160W of power.Find the time required to lift the piano from the street to the apartment. A 3500N piano is lifted by three workers at constant speed to an apartment 20m above the street using a pulley system fastened to the roof of a building.Each worker is able to deliver 160W of power.Find the time required to lift the piano from the street to the apartment.Explanation / Answer
Power delivered by each worker 160W
Total power delivered 3*160 = 480W
Weight of the piano W=3500N
Let the velocity with which the piono is being lifted be 'v'
Then the power required = W.v
w.v = 480
v = 480/3500
v = 0.13714 m/s
Height of the building h = 20m
Time required t= h/v
t = 145.33 seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.