Wave Optics and Introduction to quantum physics Please put answer next to the nu
ID: 1608646 • Letter: W
Question
Wave Optics and Introduction to quantum physics
Please put answer next to the numbered problem and I will rate!
What is the distance between fringes (in millimeters) produced by a diffraction grating having 119 lines per centimeter for 693 nm light, if the screen is 1.96 m away? At what angle, in degrees, is the second minimum for 606 nm light falling on a single slit of width 2.07 mu m? Find the distance between two slits that produces the first minimum for 597 nm violet light at an angle of 46.1 degree. Give your answer in microns.Explanation / Answer
given
d= 1/N = 1/119 lines/cm = 8.4 * 10^-5 m
L = 1.96 m
lamda = 693 * 10^-9 m
condition for diffraction maximum is
d ( y/L) = m lamda
for first fringe
d ( y1/L) = lamda
y1 = lamda L/d
= 693* 10^-9 ( 1.96)/8.4* 10^-5
=16.17 mm
for secodn firge
y2 = m lamda L/d
= 2* 693* 10^-9 ( 1.96)/8.4* 10^-5
=2* 16.17 mm
y2- y1 = 16.17 mm
(b)
theta = sin^-1 ( m lamda/ d)
= sin^-1 ( 2 ( 606* 10^-9)/2.07* 10^-6)
=35.83 degree
(c)
d= m lamda/ sin theta
= 1 ( 597* 10^-9)/sin 46.1
=0.828 * 10^-6 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.