A spring with spring constant k = 80kg/s^2 is suspended as shown. In order to st
ID: 1607484 • Letter: A
Question
A spring with spring constant k = 80kg/s^2 is suspended as shown. In order to stretch the spring by 4 centimeters, what mass is required? Explain how you determined your answer. A mass m_o is suspended from a spring with spring constant k_o. The mass is pulled down a distance of 5 centimeters from its equilibrium position and then released, so that it exhibits simple harmonic motion. The period of oscillation is 4 seconds. i. Suppose a second experiment has an identical spring, a mass 2m. (i.e., twice the mass) and it is pulled down a distance of 12 centimeters from its equilibrium position and released. What is the period of oscillation for this experiment? Explain how you determined your answer. ii. A third experiment has a mass 2m and a spring constant 2k. If this mass is pulled down 5 centimeters and released, what is period of oscillation? Explain your reasoning. For the graph shown in question I, give a time when i. the mass has a nonzero velocity but zero position. ii the mass has a nonzero position but zero (instantaneous) velocity. iii. the mass has a positive position but is slowing down.Explanation / Answer
Let us consider that m mass is required to stretch the spring by 4cm.
so writing the equations for mass:
mg = kx
m*9.8 = 80*(4/100)
m = 320/(100*9.8)
m = 0.3265 kg = 326.5 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.