2-A 0.24-kg stone is held 1.5 m above the top edge of a water well and then drop
ID: 1607129 • Letter: 2
Question
2-A 0.24-kg stone is held 1.5 m above the top edge of a water well and then dropped into it. The well has a depth of 5.2 m.
(a) Taking y = 0 at the top edge of the well, what is the gravitational potential energy of the stone–Earth system before the stone is released?
J
(b) Taking y = 0 at the top edge of the well, what is the gravitational potential energy of the stone–Earth system when it reaches the bottom of the well?
J
(c) What is the change in gravitational potential energy of the system from release to reaching the bottom of the well?
J
Explanation / Answer
a)
PEi = m*g*hi = 0.24*9.8*1.5 = 3.53 J
b)
PEf= m*g*hf= 0.24*9.8*-5.2 = -12.23 J
c)
PE = PEf – PEi = -12.23 - 3.53 = - 15.76 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.