Using the data below, calculate the gravitational field of a satellite in orbit
ID: 1606680 • Letter: U
Question
Using the data below, calculate the gravitational field of a satellite in orbit about a star at a distance of twice the star's radius. The star's stats are given by: M 200 astir 10^6 M_earth R = 10^8 m What is the surface gravity of the star? What is the escape velocity of a 1000kg mass in this orbit, r = 2 R? Calculate the Schwarzschild radius if the star's escape speed is equal to the speed of light. What is the event horizon of a black hole? Sketch the black hole's geometry. Describe what happens to an object as it passes the event horizon.Explanation / Answer
2.1)
given
M = 200*10^6*Mearth
= 200*10^6*5.98*10^24
= 1.196*10^33 kg
R = 10^8 m
at r = 2*R
g = G*M/r^2
= 6.67*10^-11*1.196*10^33/(2*10^8)^2
= 1.994*10^6 m/s^2
2.2)
on the surface,
g = G*M/R^2
= 6.67*10^-11*1.196*10^33/(10^8)^2
= 7.98*10^6 m/s^2
2.3) Ve = sqrt(2*G*M/r)
= sqrt(2*g*r)
= sqrt(2*1.994*10^6*2*10^8)
= 2.82*10^7 m/s
2.4) Rs = 2*G*M/c^2
= 2*6.67*10^-11*1.196*10^33/(3*10^8)^2
= 1.77*10^6 m
2.5) Event horizon is imaginary spherical surface with the radius of Rs.
If object passes through event horizon it can escape from the blockhole.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.