A red light emitted by a laser in a vacuum behaves like a plane wave with a wave
ID: 1606144 • Letter: A
Question
A red light emitted by a laser in a vacuum behaves like a plane wave with a wavelength of 642.6 nm, a beam width of 1 mm, and an amplitude of the electric field oscillations of 400 V/m. What is the frequency of the light? What is the amplitude of the oscillations in the magnetic field? What is the maximum value of the magnitude of the Pointing vector? What is the minimum value of the magnitude of the pointing vector? W/m^2 What is the intensity of the light? W/m^2 What is the average energy per unit volume of the light? nJ/m^3 If we assume that the intensity of the light is constant across the width of the beam and the beam shines on a solar panel with 20% efficiency, what power will the panel supply? mu W What is the momentum of a 1 meter long segment of the beam? times l0^-21kg m/s^2Explanation / Answer
lambda = 642.6 x 10^-9 m
speed, v = c = 3 x 10^8
frequency = v / lambda = 4.67 x 10^14 Hz ........Ans
Bm = Em / c
= (400 V/m) / (3 x 10^8)
= 1333.33 x 10^-9 T
= 1333.33 nT .....Ans
I_max = Em Bm / u0
= (400) (1333.33 x 10^-9) / (4pi x 10^-7)
= 424.40 W/m^2 ............Ans
Imin = 0 ............Ans
I = Imax / 2 = 212.2 W/m^2 .........Ans
average energy per unit volume = 212.2 / (3 x 10^8)
= 7.07 x 10^-7 J/m^3
= 707 nJ/m^3 .........Ans
Area = pi (1x 10^-3 / 2)^2 = 7.85 x 10^-7 m^2
Power = intensity x area
= (212.2) (7.85 x 10^-7)
= 166.67 x 10^-6 W
= 166.67 uW .........Ans
energy of 1 meter segment , E = (7.07 x 10^-7) ( 7.85 x 10^-7 x 1)
= 5.55 x 10^-13 J
p = E / c = 1.85 x 10^-21 kg m / s^2
Ans: 1.85
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.