A block is attached to a rope. The other end of the rope is then attached to a p
ID: 1605919 • Letter: A
Question
A block is attached to a rope. The other end of the rope is then attached to a pulley (a solid disk of mass 13.0 kg and radius 39.0 cm) The pulley is then turned (about a frictionless axis through its center) so that the rope "winds up" and the block is suspended in the air. (Figure 1). Finally, the system is released from rest at the moment shown in the figure and it is observed that during the next 4.00 s the block falls 12.5 m Compute the tension in the rope while the box is falling. Express your answer with the appropriate units. Compute the mass of the box. Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
T = tension in the rope
m = mass of block
I = moment of inertia of the pulley in shape of a disc = (1/2)Mr2
r = radius of the disc/pulley = 39cm = 0.39m
M = mass of the disc/pulley = 30kg
a = acceleration of the block
= angular acceleration of the pulley
The equation of motion for the system when it is released from rest is
mg - T = ma ------- (1)
Tr = I = (1/2)Mr2
or Tr = (1/2)Mr2(a/r) ------- as a = r
or Tr = (1/2)Mra
or T = Ma/2 -------- (2)
it's given that the block falls 12.5m in 4s after the system is released from rest.
using equation S = ut + (1/2)at2, we get
12.5m = 0 + (1/2)a(4s)2
or a = 1.5625m/s2
putting a = 1.5625m/s2 in equation (2) we get:
T = Ma/2
or T = (13kg)(1.5625m/s2)/2 = 10.15625N = tension in the rope
Putting T = 10.15625N and a = 1.5625m/s2 in equation (1) we get:
mg - T = ma
or m = T/(g-a)
or m = 10.15625N/(9.8m/s2 - 1.5625m/s2) = 1.23kg = mass of the block
This concludes the answers. If you find anything lacking please let me know.. I will resolve your query without delay....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.