A ceiling fan consists of a small cylindrical disk with 5 thin rods coming from
ID: 1604841 • Letter: A
Question
A ceiling fan consists of a small cylindrical disk with 5 thin rods coming from the center. The disk has mass md = 2.6 kg and radius R = 0.24 m. The rods each have mass mr = 1.4 kg and length L = 0.77 m.
1) What is the moment of inertia of each rod about the axis of rotation?
kg-m2
2) What is the moment of inertia of the disk about the axis of rotation?
kg-m2
3) What is the moment of inertia of the whole ceiling fan?
kg-m2
4) When the fan is turned on, it takes t = 3.7 s and a total of 13 revolutions to accelerate up to its full speed.
What is the magnitude of the angular acceleration?
rad/s2
5) What is the final angular speed of the fan?
rad/s
6) What is the final rotational energy of the fan?
J
7) Now the fan is turned to a lower setting where it ends with half of its rotational energy as before. The time it takes to slow to this new speed is also t = 3.7 s.
What is the final angular speed of the fan?
rad/s
8) What is the magnitude of the angular acceleration while the fan slows down?
rad/s2
Explanation / Answer
here,
mass of disk , md = 2.6 kg
R = 0.24 m
mr = 1.4 kg
L = 0.77 m
a)
the moment of inertia of each rod about the axis of rotation , Ir = mr * l^2 /3
Ir = 1.4 * 0.77^2 /3
Ir = 0.28 kg.m^2
b)
the moment of inertia of the disk about the axis of rotation , Id = 0.5 * md * R^2
Id = 0.5 * 2.6 * 0.24^2
Id = 0.07488 kg.m^2
c)
the moment of inertia of the whole ceiling fan , I = Id + 4 * Ir
I = 0.07488 + 4 * 0.28 kg.m^2
I = 1.19 kg.m^2
d)
t = 3.7 s
theta = 13 * 2pi = 81.64 rad
theta = w0 * t + 0.5 * alpha * t^2
81.64 = 0 + 0.5 * alpha * 3.7^2
alpha = 11.9 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.