After landing on an unfamiliar planet, a space explorer constructs a simple pend
ID: 1604658 • Letter: A
Question
After landing on an unfamiliar planet, a space explorer constructs a simple pendulum of length 50.0 cm . She finds that the pendulum makes 110 complete swings in a time of 145 s .
Part A
What is the value of g on this planet?
SubmitMy AnswersGive Up
After landing on an unfamiliar planet, a space explorer constructs a simple pendulum of length 50.0 cm . She finds that the pendulum makes 110 complete swings in a time of 145 s .
Part A
What is the value of g on this planet?
g = m/s2SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
The period of a pendulum is given by T = 2sqrt(L/g). Since this is a different planet, g will be different, so we can use the above formula to solve for it. Start by calculating the period, T, the time it takes for one swing:
T = 145 s/110 swings
T = 1.318
Now solve for g (L needs to be in meters, so divide 50.0 by 100):
T = 2sqrt(L/g)
1.318 = 6.28sqrt(0.5/g)
0.2098 = sqrt(0.5/g)
0.044 = 0.5/g
g = 0.5/0.044
g = 11.4 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.