The system in the figure is in equilibrium. A mass of 370 kg hangs from the end
ID: 1604367 • Letter: T
Question
The system in the figure is in equilibrium. A mass of 370 kg hangs from the end of the uniform strut whose mass is 45 kg. The strut makes an angle of 45 degree with the ground and the cable makes an angle of 30 degree with the ground. Find the tension T in the cable. (in N) 3.36 times 10^3 447 times 10^3 594 times 10^3 7.90times 10^3 1.05 times 10^4 1.40 times 10^4 1.86 times 10^4 2.47 times 10^4 (hrwc12p18) What are the magnitude and direction of the torque about the origin on a plum located at coordinates (- 9 m, 0 m, 4 m) due to force F whose only component is Fx = 8 N? (in N m) 2.21 times 10^1 3.20 times 10^1 464 times 10^1 6.73 times 10^1 9.76 times 10^1 1.41 times 10^2 2.05 times 10^2 2.97 times 10^2 Along which axis is the torque directed? Y X ZExplanation / Answer
The angle between the cable and the strut is 1 5degree
Since the strut is in equilibrium, the net torque exerted on the strut is zero
our rotational axis at the hinge. The balance of torques equation yields
-mg(L/2)*cos45 - MgL*cos45 + T*L*sin15 = 0
T = (M+m/2)*g*cos45/sin15
M = 370 kg
m = 45 kg
T = 10508.83 N = 1.05 x 10^4 N(E option )
part b )
torque = r x F
r = -9i + 0j + 4k
F = 8 i
t = 32 j = 3.2 x 10^1 (B option)
part 16 )
direction = y (A option )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.