Two converging lenses, the first with focal length 40 cm and the second with foc
ID: 1604343 • Letter: T
Question
Two converging lenses, the first with focal length 40 cm and the second with focal length 331/3 cm, are separated by 10.0 cm. An object of height 6.0 cm is placed 20.0 cm in front of the first lens. Where is the final image formed?
A.331/3 cm after the second lens
B.10 cm before the first lens
C.50 cm after the second lens
D.50 cm before the first lens
E.100 cm after the second lens
Huygens' Principle applies to
A.electromagnetic waves.
B.water waves.
C.sound waves.
D.all of these choices are correct
A nearsighted person wears contact lenses of refractive power -6.0 D. What is her far point?
17 cm
-4.0 cm
-17 cm
-6.0 cm
6.0 cm
Explanation / Answer
as per chegg guidelines i can answer only one.Please raise different question for others
last)
f = 100 / p
f = 100 / -6
= -16.7cm
far point distance = -f = -(-16.7) = 16.7 cm
so 17 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.