A sump pump (used to drain water from the basement of houses built below the wat
ID: 1602227 • Letter: A
Question
A sump pump (used to drain water from the basement of houses built below the water table) is draining a flooded basement at the rate of 0.750 L/s, with an output pressure of 3.50 105 N/m2. You may neglect frictional losses in both parts of this problem. (a) The water enters a hose with a 3.00 cm inside diameter and rises 2.70 m above the pump. What is its pressure (in N/m2) at this point? N/m2 (b) The hose goes over the foundation wall, losing 1.00 m in height, and widens to 4.00 cm diameter. What is the pressure now (in N/m2)? N/m2
Explanation / Answer
A)
from bernoullis eqution.
P1+1/2d*v1*v1 + d*g*h1 = P2+1/2d*v2*v2 + d*g*h2.
3.5*10^5 + 1000*9.8*h1 = P2 + 1000*9.8*h2.
h2 - h1 = 2.7m.
so
3.5*10^5 +1000*9.8*(-2.7) = p2.
p2 = 323540 N/M2.
= 3.24*10^5 N/M2.
SINCEAREAS are same v1 = v2 ....as A1*v1 = A2*v2.
B)
using the same bernouliis equation.
P1+1/2d*v1*v1 + d*g*h1 = P2+1/2d*v2*v2 + d*g*h2.
3.5*10^5 + 1000*9.8*h1 = P2 + 1000*9.8*h2.
h2 - h1 = 1 m
so
3.5*10^5 +1000*9.8*(-1) = p2.
p2 = 340200 N/M2.
= 3.4*10^5 N/M2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.