A transformer on a utility pole operates at an rms potential of 750,000 v (relat
ID: 1602101 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
(a)
from the transformer ratio formula
Np/Ns = Vp/ Vs = 750000/120 = 6250
(b)
ip = Pav/ Vp = 75 * 10^3 W/750 * 10^3 = 0.1 A
is = Pav/ Vs = 75 * 10^3 W/120 V = 625 A
(c)
Rs = Vs/ is = 120/625 = 0.192 ohm
(d)
Rp = Vp/iP = 750 * 10^3 /0.1 = 7500 * 10^3 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.