A particle of charge 26 mu C and mass 1.1 times 10^-15 kg moves at a speed of 20
ID: 1601616 • Letter: A
Question
A particle of charge 26 mu C and mass 1.1 times 10^-15 kg moves at a speed of 2025 m/s, and its velocity vector lies in the x - y plane. There is a magnetic field of magnitude 0.90 T along the +z direction. The magnetic force on the particle causes the particle to move in a circle that lies in the x - y plane. (a) Find the radius of this circle. (b) Find the period of the motion. (c) If the particle is moving parallel to +y at t = 0, is the circular motion clockwise or is it counterclockwise as viewed from along the +z axis? clockwise counterclockwiseExplanation / Answer
balancing forces,
a)mv^2/r = qvB
or r=mv/qB
= (1.1*10^-15*2025)/(26*10^-6*0.90)
= 9.52*10^-8 m
b) w = v/r
T+2pi/w
= 2pi*r/v
= (2*3.14*(9.52*10^-8))/2025
= 2.95*10^-10 s
c)clockwise,
since jXk=i
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.