A point mass initially located at x = 0 undergoes simple harmonic motion, initia
ID: 1601249 • Letter: A
Question
A point mass initially located at x = 0 undergoes simple harmonic motion, initially the mass is moving in the positive x direction, with a frequency of 3.21 Hz and an amplitude of 1.34 m. The particle oscillates between
x = 1.34 m
and
x = 1.34 m.
(a) What is the equation describing the point mass's position as a function of time? (Do not include units in your answer.)
x(t) =
(b) What is the maximum speed of the particle?
m/s
(c) What is the maximum acceleration of the particle?
m/s2
(d) What is the total distance covered by the particle in the first 1.25 s of this motion?
m
Explanation / Answer
X(t) = A*sin(wt)
A = 1.34
w = 2*pi*f = 2*pi*3.21 = 20.2
X(t) = 1.34*sin(20.2t)
=============================
(b)
v = dx/dt = A*w*cos(wt)
Vmax = A*w
Vmax = A*w = 1.34*20.2 = 27.1 m/s
===================
acceleration a = dv/dt = -w^2*A*sin(wt)
a = -w^2*x
amax = -w^2*A
maximum acceleration amax = -20.2^2*1.34 = -546.8 m/s^2
=======================
time period T = 1/f = 1/3.21 = 0.311 s
distance covered in one time period = 4A
distance covered in t time = (4A/T)*t = (4*1.38*1.25/0.311 = 22.2 m <<<----------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.