Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

9) A A ..21 cm and accelerates to 41 km/hr or 45.83 1600 kg truck travelling nor

ID: 1601214 • Letter: 9

Question

9) A A ..21 cm and accelerates to 41 km/hr or 45.83 1600 kg truck travelling north 31 km/hr turns east a) what is the change in the trucks kinetic energy in joules 10) An electron with an initial velocity vo 1.5 x 108 m/s enters a region of length L 0.03 m where it is electrically accelerated. It emerges with v 5.70 X 10 9 m/s. What is its acceleration, assumed constant. 11) hoodlum throws a stone vertically downward with an initial speed of 12 fts from A the roop of the building 30 ft above the ground. A) How long does it take the stone to reach the ground. A stone is projected at cliff of h with an speed of 25 m/s at an angle 400 the horizontal. The stone strikes at 3.5 sec after launching t A) Find the height of the cliff, 13) An elevator cab and it combined mass is 3200 kg. Find the tension in the supporting cable when the cab, originally moving downward at 20 m/s, is brought to rest with a constant acceleration in a distance of 54 m.

Explanation / Answer

9) m = 1600 kg

K2 - K1 = 0.5*1600(41^2 - 31^2)(5/18)^2

= 44444 J

10) v^2 - u^2 = 2as

(5.7*10^9)^2 - (1.5*10^8)^2 = 2*a*0.03

a = 5.4*10^20 m/s^2

11) g = 32.3 ft/s^2

s = ut+0.5at^2

30 = 12*t +0.5*32.3*t^2

t = 1.04 s

12) h = uy*t+0.5at^2

h = 25*sin(40)*3.5 +0.5*9.8*3.5^2

h = 116.3 m

13) v^2 -u^2 = 2as

0 -20^2 = 2*a*54

a = -3.7 m/s^2

Net force along vertical direction

T -mg = -ma

T - 3200*9.8 = 3200*37

T = 149760 N

14) a) according to work energy thorem

work done equal to change in kinetic energy

b) total mechanical energy is constant

15) F = m(v-u)/t

F = 0.24(0-23)/0.091

F = -60.7 N

16) from conservaiton of momentum

1200*7.8 +1500*0 = (1200+1500)v

v = 3.47 m/s

17) correct option is (d)

18) g = GM/R^2 =9.8

gJ = G*320*M/(11*R)^2

gJ = 9.8*320/121 = 25.9 m/s^2

19) from conservation of energy

0.5kx^2 = mgh

0.5*140*0.11^2 = 0.05*9.8*h

h = 1.73 m

20) v = (GM/(R+h)^2)^0.5

V = (6.67*10^-11*5.98*10^24/(6380000+380000))^0.5

v = 7.681 km/s

v = rw = r*2pi/T

T = (2*3.14*(6380000+380000))/7681

T = 5526 s = 1.535 hr

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote