A 10-cm-long thin glass rod uniformly charged to 15.0 nC and a 10-cm-long thin p
ID: 1601176 • Letter: A
Question
A 10-cm-long thin glass rod uniformly charged to 15.0 nC and a 10-cm-long thin plastic rod uniformly charged to -15 0 nC are placed side by side, 4.50 cm apart. What are the electric field strengths E_1 to E_3 at distances 1.0 cm, 2.0 cm, and 3.0 cm from the glass rod along the line connecting the midpoints of the two rods? Specify the electric field strength E_1 Express your answer with the appropriate units. Specify the electric field strength E_2 Express your answer with the appropriate units. Specify the electric field strength E_3 Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
From the given question,
length of glass rod(l1)=10cm=0.1m
charge of glass rod(Q1)=15 nC
length of plastic rod(l2)=10cm=0.1m
charge of plastic rod(Q2)=-15 nC
Both the electric field will addup as both fields are towards negative rod.
Electric field at 1cm(E1)= kQ/(0.01)2+ kQ/(0.035)2=9 x 109 x 15 x 10-9 ( 1/0.012 + 1/0.0352)=1.46 x 106N/C
Electric field at 2cm(E2)=kQ/(0.02)2+ kQ/(0.025)2=9 x 109 x 15 x 10-9 ( 1/0.022 + 1/0.0252)=5.53 x 105N/C
Electric field at 3cm(E3)=kQ/(0.03)2+ kQ/(0.015)2=9 x 109 x 15 x 10-9 ( 1/0.032 + 1/0.0152)=7.5 x 105N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.