Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two electric charges, q_1 and q_2 lie on the x-axis at positions of +10 cm and -

ID: 1601052 • Letter: T

Question

Two electric charges, q_1 and q_2 lie on the x-axis at positions of +10 cm and -10 cm, respectively. What is the force on a third charge q_3 that is placed at x = 0, if q_1 = 10 mu C, q_2 = -10 mu C and q_3 = 20 mu C? An electron enters a uniform magnetic field whose magnitude is 1.5 T and direction is parallel to the +z-axis. If the electron's velocity is 2.0 i cap - 3.0 j cap + 1.0 k cap m/s what is the force on the electron? The magnet in the diagram is moved to the left. Copy the diagram into your blue book and indicate the direction of the induced electric current, which you should find using Lenz's Law. What is the situation some time later, when the magnet stops moving? Explain your answers.

Explanation / Answer

(a). q1 = 10 x10 -6 C

q2 = -10 x10 -6 C

q3 = 20 x10 -6 C

Force on q3 due to q1 is F = Kq1q3 / (10cm) 2

F = (8.99x10 9) (10 x10 -6 )(20 x10 -6) / (0.1 m) 2

= 179.8 N

It is along negative X direction.

Force on q3 due to q2 is F ' = Kq2q3 / (10cm) 2

F ' = (8.99x10 9) (10 x10 -6 )(20 x10 -6) / (0.1 m) 2

= 179.8 N

It is also along negative X direction.

Therefore resultant force on q3 is F " = F + F ' = 359.6 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote