A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic fiel
ID: 1601031 • Letter: A
Question
A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic field is in the negative x direction and has a magnitude of 2.07 mT. At one instant the velocity of the proton is in the positive y direction and has a magnitude of 2180 m/s. At that instant, what is the magnitude of the net force acting on the proton if the electric field is (a) in the positive z direction and has a magnitude of 3.22 V/m, (b) in the negative z direction and has a magnitude of 3.22 V/m, and (c) in the positive x direction and has a magnitude of 3.22 V/m?
Explanation / Answer
Magnetic force acting on a charge (q) partical is given as
F=q*(V*B)
where
V=velocity of particle
B=magnetic field strength
Magnetic force
F = 1.6*10^-19*(2180*2.07*10^-3)
= 7.22*10^-19 N
and directed in the positive z direction
(a)Electric force = 3.22*1.6*10^-19
= 5.152*10^-19
since electric field is directed in positive direction so net force is
=5.152*10^-19 + 7.22*10^-19 N
= 12.372
(b)Electric force = 3.22*1.6*10^-19
= 5.152*10^-19
since electric field is directed in positive direction so net force is
- 5.152*10^-19 + 7.22*10^-19 N = 2.068
(c) Electric force = 3.22*1.6*10^-19
= 5.152*10^-19
Net force = 10^-19 *sqrt(5.152^2+7.22^2) = 8.869695* 10^-19 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.