A charged particle of mass m = 6X10 -8 kg, moving with constant velocity in the
ID: 1600750 • Letter: A
Question
A charged particle of mass m = 6X10-8 kg, moving with constant velocity in the y-direction enters a region containing a constant magnetic field B = 1.3T aligned with the positive z-axis as shown. The particle enters the region at (x,y) = (0.96 m, 0) and leaves the region at (x,y) = 0, 0.96 m a time t = 756 s after it entered the region.
1)With what speed v did the particle enter the region containing the magnetic field?m/s
2)What is Fx, the x-component of the force on the particle at a time t1 = 252 s after it entered the region containing the magnetic field.N
3)What is Fy, the y-component of the force on the particle at a time t1 = 252 s after it entered the region containing the magnetic field.N
4)What is q, the charge of the particle? Be sure to include the correct sign.C
Explanation / Answer
1)
v = s / t
v = (d*pi/2) / t
v = (0.96*3.14/2) / (756 x 10^-6)
v = 1994 m/s
2)
s1 = d*(theta)1 = vt1
(theta)1 = vt1 / d
(theta)1 = (1994 x 252 x 10^-6) / 0.96 = 0.523
Fx = -[mv^2 / d]*cos(theta)1
Fx = -{[6 x 10^-8 x 1994^2] / 0.96}*cos(0.523)
Fx = -0.2485 N
3)
Fy = -[mv^2 / d]*sin(theta)1
Fy = -{[6 x 10^-8 x 1994^2] / 0.96}*sin(0.523)
Fy = -0.0022 N
4)
q = mv / dB
q = (6 x 10^-8 x 1994) / (0.96 x 1.3)
q = -95.87 uC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.