The picture below shows a cart at the top of a hill of height h_1 = 15.0 m. The
ID: 1600634 • Letter: T
Question
The picture below shows a cart at the top of a hill of height h_1 = 15.0 m. The carts from rest and rolls down to the bottom of the first hill and then over the top of a second hill of height h_2 = 12.5 m. The top of the second hill is round with a radius of curvature R = 6.25 m. The combined mass of the cart and its rider is 450.0 kg. The effect of friction on the cart as its rolls can be neglected. a. How fast is the cart moving when it reaches the top of the second hill? b. What is the normal force on the cart as it moves over the top of the second hill?Explanation / Answer
Given
mass of the cart and rider is m = 450 kg
h1 = 15 m, h2 = 12.5 m
R = 6.25 m
a) conservation of energy
gravitaional potential energy = kinetic energy
mgh1 = 0.5*mv^2
v^2 = 2gh1
v = sqrt(2gh1)
v = sqrt(2*9.8*15) m/s
v = 17.1464282 m/s
the kinetic energy at ground is = 0.5*mv^2 = 0.5*450*17.1464282^2 J = 66150 J
when it reaches the top of the second hill the speed is
mgh2 = 0.5*mv^2
v = sqrt(2gh2)
v = sqrt(2*9.8*12.5) m/s
v = 15.6524758425 m/s
b) the normal force is N = mg = 450*9.8 N = 4410 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.