Answer to #12 please and thank you! un ave age force exerted on the water by the
ID: 1599283 • Letter: A
Question
Answer to #12 please and thank you!
Explanation / Answer
By momentum- impulse theorem
Impulse = change in momentum
along Horizontal direction ,the change in momentum is 45*sin(30) - 45*sin(30) = 0
along vertical direction
change in momentum is dp_y = 45*cos(30) + 45*cos(30) = 2*45*cos(30) = 77.94 Kg-m/sec
impulse = dp_y = 77.94 kg-m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.