A magnetic B field of strength 0.1 T is perpendicular to a loop with an area of
ID: 1599170 • Letter: A
Question
A magnetic B field of strength 0.1 T is perpendicular to a loop with an area of 3 m2. If the area of the loop is reduced to zero in 0.7 s, then what is the magnitude of the induced emf voltage?
V
into out of The original B field penetrating the loop points ________ the page.
increases remains the same decreases As the loop is pulled as indicated, the magnetic flux penetrating the loop ________.
into out of no induced B field Therefore, the loop generates an induced B field that points ________ the page.
clockwise counter-clockwise no induced current This induced B field is due to an induced current that flows ________ in the loop
Explanation / Answer
magnetic field strength B = 0.1 T
Initial Area A= 3 m2.
Final area A ' = 0
Time t = 0.7 s
the magnitude of the induced emf voltage E = B(A-A') / t
= 0.1(3-0) /0.7
= 0.4285 volt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.