1.A capacitor is connected across an ac generator whose frequency is 850 Hz and
ID: 1599106 • Letter: 1
Question
1.A capacitor is connected across an ac generator whose frequency is 850 Hz and whose peak output voltage is 170 V. The rms current in the circuit is 2.9 A. (a) What is the capacitance of the capacitor? (b) What is the magnitude of the maximum charge on one plate of the capacitor? Note: The ac current and voltage are rms values and power is an average value unless indicated otherwise.
2.An ac generator has a frequency of 2.0 kHz and a voltage of 240 V. An inductance L1 = 5.0 mH is connected across its terminals. Then a second inductance L2 = 9.0 mH is connected in parallel with L1. Find (a) the current that the generator delivers to L1 and (b) to the parallel combination.
i1=
ip=
rms V sin 2 ftExplanation / Answer
a)
here
Vrms = V / sqrt(2)
Xc = Vrms / Irms
Xc = (170/sqrt2) / 2.9
Xc = 41.45 ohm
then
C = 1 / (2 * pie * f * Xc)
C = 1 / (2 * 3.14 * 850 * 41.45)
C = 4.52 * 10^-6 F
b)
Q = C * Vp
Q = 4.52 * 10^-6 * 170
Q = 7.68 * 10^-4 C
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.