Hints 1-Calculate entropy of the mixture 2- calculate Cp 3- Finally integrate th
ID: 1598995 • Letter: H
Question
Hints 1-Calculate entropy of the mixture
2- calculate Cp
3- Finally integrate the entropy change equation to find total entropy change.
4-Answr for both steps is -104j/k
4-Answr for both steps is -104j/k
42 moles of pure hydrogen gas and 17 moles of pure oxygen gas are first mixed at a constant temperature of 60°C and a constant pressure of 2 bar. The mixture is then cooled isobarically to a temperature of 25°C. Calculate the total entropy change for the process of mixing and cooling You can assume ideal mixture behaviour. Heat capacities for the gases are cP (H2) 29.2 J mol 1 K-1 and cP (O2) 29.7 J mol-1 K-1.Explanation / Answer
Given that,
Volume of the pure hydrogen gas is, V1=42 moles
volume of the pure oxygen gas is, V2=17 moles
Temperature is Th=600 C=273+60=333 K
Pressure is P=2 mbar
Tc=250C=273+25=298 K
PV=nRT
n=(P(V1+V2)/(T1-T2))/(R)
n=(2 mbar*(42 moles+17 moles)/(333 K-298 K))/(8.314 J/(K. mol))
=567.7
DS=nRln(V2/V1)
=(567.7)(8.314 J/(K. mol))ln(17 mole/42 mole)
=-4270 J/K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.