To practice Problem-Solving Strategy for general problems. Two hockey pucks, lab
ID: 1598919 • Letter: T
Question
To practice Problem-Solving Strategy for general problems. Two hockey pucks, labeled A and B, are initially at rest on a smooth ice surface and are separated by a distance of 18.0 m. Simultaneously, each puck is given a quick push, and they begin to slide directly toward each other. Puck A moves with a speed of 3.10 m/s, and puck B moves with a speed of 5.10 m/s. What is the distance covered by puck A by the time the two pucks collide? What is x_1, the distance that puck A covers prior to the collision?Explanation / Answer
Separation r = 18 m
Relative velocity V = 3.1 m/s + 5.1 m/s
= 8.2 m/s
Time taken to reach two pucks t = r / V
= 18 / 8.2
= 2.915 s
Therefore the distance covered by puck A is X1 = 3.1 x2.915 = 6.80 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.