Two large, parallel, metal plates carry opposite charges of equal magnitude. The
ID: 1598607 • Letter: T
Question
Two large, parallel, metal plates carry opposite charges of equal magnitude. They are separated by a distance of 50.0 mm and the potential difference between them is 350 V What is the magnitude of the electric field (assumed to be uniform) in the region between the plates? E = _________ N/C What is the magnitude of the force this field exerts on a particle with a charge of 2.30 nC? F = ________________ N Use the results of part (b) to compute the work done by the field on the particle from the higher-potential plate to the lower, W = _______ J Compare the result of part (c) to the change of potential energy of the same charge, computed from the electric potential. Delta U = ______________Explanation / Answer
a) V = E*d
E = V/d
= 350 / 0.05 = 7000 V/m
b) F = kq1q2 / r^2
= 9*10^9*2.3*10^-9*2.3*10^-9 / 0.05^2
= 1.9044*10^-5 N
c) work done = chane in PE
= F*r = 1.9044*10^-5*0.05 = 9.522*10^-7 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.