An object 0.800 cm tall is placed 14.0 cm to the left of the vertex of a concave
ID: 1597768 • Letter: A
Question
An object 0.800 cm tall is placed 14.0 cm to the left of the vertex of a concave spherical mirror having a radius of curvature of 24.0 cm.
Part A
Calculate the position of the image.
Express your answer in centimeters to three significant figures.
S'= _____cm
Part B
Calculate the size of the image.
Express your answer in centimeters to three significant figures
Find the orientation (upright or inverted) and the nature (real or virtual) of the image.
- upright and real
- upright and virtual
-inverted and real
-inverted and virtual
|y| = _____ cmExplanation / Answer
f=R/2
so,
1/u+1/v=1/f
or 1/14 + 1/v=2/24
or v=84 cm
b) m=v/u
and h'=mh
so h'=0.800*(84/14)
=4.8 cm
c) it is inverted and real image
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.