A car traveling at 96 m/s slows down at a constant rate of 0.5 m/s^2 by just \"l
ID: 1597316 • Letter: A
Question
A car traveling at 96 m/s slows down at a constant rate of 0.5 m/s^2 by just "letting up on the gas". What was the car's initial speed in m/s? Calculate the distance the car takes to a stop? How long does the car take to come to a full stop? The carton shown in the figure lies on a rough plane titled at an angle beta = 22.0 to the horizontal with mu_x = 0 12 Draw the free-body diagram showing all forces acting on the carton. Draw directly on the figure above. Determine the acceleration of the carton as it slides down the plane.Explanation / Answer
Q1
speed = 96 m/s
distance travelled => v^2 - u^2 = 2as...............v = 0.........u = 96m/s..........a = -0.5 m/s2
we get s = 9216 m
time taken => v = u +at...............v = 0.........u = 96m/s..........a = -0.5 m/s2
t = 192 s
Q2
3 forces acting on block
normal force due to ground(N), mg, friction force,(f = uN)
now..............mgsin22 - f = ma
here N = mgcos22.............therefore f = uN = umgcos22
we get ..........a = gsin22 - ugcos22 = 2.58 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.