Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. a A satellite of mass 80.0 kg is in a circular orbit around planet Q. Planet

ID: 1596173 • Letter: 2

Question



2. a A satellite of mass 80.0 kg is in a circular orbit around planet Q. Planet Qis spherically symmetric and has radius 3.00x106 m. The speed of the satellite is 5000 m/s and the radius of the satellite's orbit is 8.00x10 m What is the mass of the planet Q? Ans. 3.00 Xlo 14 kg b You travel to planet Qin a spaceship and land on the surface of the planet. While exploring the surface, you release a small rock from rest at a distance of 20.0 m above the surface of the planet. What is the speed of the rock just before it reaches the surface?

Explanation / Answer

In an orbit the gravitational force provide the necessary centripetal force


for the satellite

Fg = Fc

G*m*Q/r^2 = m*v^2/r

GQ/r = v^2


Q = v^2*r/G


Q = 5000^2*8*10^6/(6.67*10^-11)

Q = 3*10^24 Kg


======================


(b)


initial energy Ei = -G*Q*m/(R+h)


before touching the surface


final energy = Ef = -GQm/R + (1/2)*m*v^2

from energy conservaiton


Ef = Ei

-GQm/R + (1/2)*m*v^2 = -G*Q*m/(R+h)

(1/2)*v^2 = GQ*(1/R - 1/(R+h))

(1/2)*v^2 = 6.67*10^-11*3*10^24*(1/(3*10^6)-1/((3*10^6)+20))


v = 29.8 m/s

==============


(2)

initial kinetic energy Ki = 0

iniital potential energy = Ui

work done by fricition Wf = -uk*m*g*x


final potential energy Uf = 0


final kinetic energy Kf = 0

from work energy relation


W = dU + dK


-uk*m*g*x = Uf - Ui + 0

Ui = 0.3*5*9.8*4 = 58.8 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote