A skier pulled by a towrope up a frictionless ski slope that makes an angle of 1
ID: 1595374 • Letter: A
Question
A skier pulled by a towrope up a frictionless ski slope that makes an angle of 12° with the horizontal. The rope moves parallel to the slope with a constant speed of 1.0 m/s. The force of the rope does 945 J of work on the skier as the skier moves a distance of 7.9 m up the incline.
(a) If the rope moved with a constant speed of 2.0 m/s, how much work would the force of the rope do on the skier as the skier moved a distance of 7.9 m up the incline?
(b) At what rate is the force of the rope doing work on the skier when the rope moves with a speed of 1.0 m/s?
(c) At what rate is the force of the rope doing work on the skier when the rope moves with a speed of 2.0 m/s?
Explanation / Answer
The speed is constant in this situation. So the change in kinetic energy is zero. so
dK=0
Then,
W=-Wg
= 945 J
,................ ........... ............
Power P = energy /time = 945/ (7.9/1) =119.62 W
............... ........... ................
Power = energy / time = 945/(7.9/2) = 239.24 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.