Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m_t = 4.00 kg is put on top of a block of mass m_b = 6.00 kg. To

ID: 1595230 • Letter: A

Question

A block of mass m_t = 4.00 kg is put on top of a block of mass m_b = 6.00 kg. To cause the top block to slip on the bottom one while the bottom one is held fixed, a horizontal force of at least 16.0 N must be applied to the top block. The assembly of blocks is now placed on a horizontal, frictionless table (see the figure). Find the magnitudes of (a) the maximum horizontal force vector F that can be applied to the lower block so that the blocks will move together and (b) the resulting acceleration of the blocks.

Explanation / Answer

(b)

mt = 4.00 kg

mb = 6.00 kg

F1 = 16.0 N

a = F1 / mt

a = 16 / 4 = 4 m/s2

(a) Maximaum force is,

F = (mt + mb) x a

F = 10 x 4 = 40 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote