A rectangular coil of wire 22.0 cm by 35.0 cm and carrying a current of 1.50 A i
ID: 1595143 • Letter: A
Question
A rectangular coil of wire 22.0 cm by 35.0 cm and carrying a current of 1.50 A is oriented with the plane of its loop perpendicular to a uniform 1.60 Tmagnetic field, as shown in the figure
Part A
Calculate the net force that the magnetic field exerts on this coil.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Calculate the torque that the magnetic field exerts on this coil.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
The coil is now rotated through a 30.0 0o angle about the axis shown, the left side coming out of the plane and the right side going into the plane. Calculate the net force that the magnetic field exerts on the coil. (Hint: In order to help visualize this three-dimensional problem, make a careful drawing of the coil as viewed along its axis of rotation.)
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Calculate the torque that the magnetic field exerts on the coil in part (C).
F= N Axis 35.0 cm 22.0 cmExplanation / Answer
(a) the area of the rctangular wire is
A = (0.22 m)*(0.35 m)
= 0.077 m^2
The angle theta = 0 degree, when the normal of the coil and the magnetic field parallel to each other.
Thus, the net force exerted on the coil due to the magnetic field is
F = B*I*L*sin(theta)
F = B*I*L*sin(0)
= 0
(b) The net torque exerted on the coil is
tau = B*I*A*sin(theta)
= B*I*A*sin(180)
= 0
(c) Since, the coil is still in the uniform magnetic field
the net force exerted on the coil is still zero.
F = 0
(d) The net torque exerted on the coil is
tau = B*I*A*sin(theta)
= 1.60*1.50*0.077*sin(30)
= 0.0924 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.