A particular hydraulic pile driver uses a ram with a mass of 1,600 kg. If the ma
ID: 1594834 • Letter: A
Question
A particular hydraulic pile driver uses a ram with a mass of 1,600 kg. If the maximum pile energy is 13,030 J, how high must the ram be raised to achieve this value? Assuming it takes 0.70 s for the pile driver's winch motor to raise the ram at a constant speed to this height, what is the power output by the motor in completing this task? Express your answer in both watts and horsepower. A particular hydraulic pile driver uses a ram with a mass of 1,600 kg. If the maximum pile energy is 13,030 J, how high must the ram be raised to achieve this value? Assuming it takes 0.70 s for the pile driver's winch motor to raise the ram at a constant speed to this height, what is the power output by the motor in completing this task? Express your answer in both watts and horsepower.Explanation / Answer
a) PE = mgh
13,030 = 1600(9.8)( heighjt)
height= 0.83 m apprx
b) power = energy / time
power = 13,030/ 0.70 = 18641.2857 watts apprx = 24.998 HP apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.