A 2.0-cm diameter, 4.0-m long plastic rod has 12-uC excess charge distributed ev
ID: 1594453 • Letter: A
Question
A 2.0-cm diameter, 4.0-m long plastic rod has 12-uC excess charge distributed evenly throughout its volume. a. What is the volume charge density of the rod? b. What is the electric flux 4.0 cm from the center of the rod? Include any assumptions you made to arrive at your answer. c. What is the electric field 4.0 cm from the center of the rod? d. What force will a 1 u.C charge experience 4.0 cm from the center of the rod? e. Point A is 4.0 cm from the center of the rod. Point B is 5.0 cm from the center of the rod. What is the electric potential difference experienced by a 1 u.C charge in going from point A to point B.Explanation / Answer
a)
volume charge density (rho) = Q/pi * R2 *l
Rho = 12*10^-6/ 3.14*10^-4*4
Rho = 0.955*10^-2 C/m3
Electric flux(phi) at a distance 4cm. We have to assume a guassian surface and to find charge enclosed with in the surface.
b)
phi = Q(enclosed) / e0 = rho * pi * r2 *l / e0 here r=4cm
Phi = 0.955*10^-2 *3.14*16*10^-4*4/8.85*10^-12
Phi = 21.68*10^6 Wb
c)
Electric field E = rho * r / 2 * e0
E = 0.955*10^-2*4*10^-2/2*8.85*10^-12
E = 0.2133*10^8 N/C
d)
Force F = q * E here q=1*10-6
F = 0.2133*10^8*10^-6
F = 21.33 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.